 |
Forumregler
HUSK: Angiv ALTID kilde/link på alle rygter mm. man måtte poste her på forum.
Forfatter |
besked |
Hr. Drejer
|
: fredag, 28. mar, 2008 16:51 |
|
Tilmeldt: søndag, 07. okt, 2007 20:52 Indlæg: 11499 Geografisk sted: Skee
|
Der er en tråd som hedder 'Hvem skal ud?', men det er lige så interessant at diskutere 'Hvem skal ind?' Jeg synes at vi skal styrke vores backpositioner samt vores vings og angreb. Mine ønsker: Rafinha: En brasiliansk back, som er god i det defensive  samt har gode offensive kvaliteter. Hans et-to-spil er fremragende. Derudover har spillet et par sæsoner i Bundesligaen og C.L. og er dermed vant til europæisk fodbold. Micah Richards: Ja, jeg ved man city ikke ville sælge, men måske kan vi lave en byttehandel med Crouch. Han er ung, rutineret, stærk og hurtig. De gange jeg har set ham, har han været god med bolden. McGeady: Fremragende dribler og vant til fysisk hårdt spil fra SPL. Han er dygtig til at sætte sig selv i scene, men kan også give den oplæggerens rolle. Har også spillet C.L. fodbold. Silva: Driblestærk og er vant til at spille i teknisk stærk liga. Spiller overfor gode modstandere. Men mangler lidt fysik til at begå sig i P.L. Men det skal nok komme. Talentet er ikke til at tage fejl af ( et billigere alternativ til Silva er Capel fra Sevilla). Goran Pandev: Hvis vi beholder vores nye system i næste sæson, kunne en 10'er være ganske interessant, med Gerrard lidt længere tilbage på banen. Her passer Pandev ind. Han er god mellem midtbane og angreb, har et godt skud og er god i og omkring feltet (et alternativ kan være Nasri fra Marseille) Fabiano: Hvorfor ikk'? En smule dyr, men han er en type som kan give fantasi og kreativitet i vores angreb. Det kunne være interessant, at se ham sammen med Torres (et alternativ, hmm kan ikke komme på nogen) ...og vi taler selvfølgelig ikke om pris 
_________________ Kenny Dalglish requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood.
Senest rettet af Hr. Drejer tirsdag, 20. feb, 2018 11:44, rettet i alt 2 gange.
|
|
 |
|
 |
Styf
|
: fredag, 28. mar, 2008 17:05 |
|
Tilmeldt: torsdag, 31. maj, 2007 14:33 Indlæg: 4892
Alder: 26
|
Vi er nødt til at være realistiske. Derfor vil jeg kun udtale mig om spillere som vi er blevet kædet sammen med. Nedenunder lister jeg hvilke positioner jeg mener at vi skal forstærke os på og så de spillere som er blevet kædet sammen med os det sidste års tid som jeg håber på.
Jeg har skrevet både et billigt og et dyrt valg fordi det næppe er realistisk at vi henter det dyre på alle positioner og eksempelvis i angrebet eller til fløjene hr vi efter min mening brug for mere end bare et indkøb så derfor kan der godt købes både en dyr spiller og en billig spiller. Spillerne er i øvrigt listet i den rækkefølge jeg ønsker dem på de forskellige positioner. Som sagt er der også spillere som jeg ønsker mig meget mere end nogle af disse eksemplevis Aguero, Bale, Benzema, Ben Arfa, van der Vaart eller Richards men vil ikke tage dem med hvis vi ikke er blevet kædet sammen med dem indenfor det sidste års tid.
Førstevalgene er drømmeønsker hvorimod de sidste af de billige løsninger nok blot er køb som jeg vil støtte op om men ikke ligefrem drømmer om. Dog ville jeg være rimeligt tilfreds hvis de blev hentet. Har taget dem med fordi de nok er lidt mere realistiske. Vi køber nok ikke mere en højest to af de dyre løsninger.
Målmænd Ingen
Dyre backs Ramos Bale Lahm Chellini Alves
Billige backs Rafinha
Dyre fløje Silva van der Vaart Modric Nasri Quaresma Bentley Walcott
Billige fløje Dos Santos Menez Fernandez Capel Lennon
Dyre angribere Aguero Villa Pato Bojan Henry Huntelaar
Billige angribere Owen Suarez Sobis Podolski Pandev Elmander Zarate
_________________ BOUNCEBACKABILITY - You can't buy atmosphere
Senest rettet af Styf fredag, 12. dec, 2008 22:10, rettet i alt 14 gange.
|
|
 |
|
 |
Ultra
|
: fredag, 28. mar, 2008 17:24 |
|
Tilmeldt: torsdag, 31. maj, 2007 14:45 Indlæg: 1192
Alder: 47
|
Van Der Vaart Bentley Keane Og en venstre back...
|
|
 |
|
 |
texy
|
: fredag, 28. mar, 2008 17:27 |
|
Tilmeldt: onsdag, 27. jun, 2007 13:49 Indlæg: 8443 Geografisk sted: København
Alder: 43
|
Angreb:
Fabiano (især hvis rygterne om en frikøbsklausul på 90 millioner er sande). Alternativt David Villa.
Elmander (Fordi han er mere naturlig i den rolle bag Torres som Gerrard bestrider pt. Så kan vi forhåbentligt vende tilbage til 4-4-2)
Midtbane:
Quaresma (Fordi han er en af de dygtigste kant/offensivspillere efter Ronaldo)
De La Red (Fordi han er bedre end Alonso, som vi sælger og tjener lidt penge til indkøb på)
Forsvar:
Richards (Fordi han er stærk både defensivt og offensivt og dækker både højre back og centralforsvaret)
Wayne Bridge (Fordi han er dygtig venstre back, der også formår at spille offensivt. Derudover har han oceaner af erfaring fra Premier League, så han skal ikke finde sig tilpas i ligaen)
Lad os antage, at anskaffelsen af disse seks spiller koster 600-650 millioner. Det må tjenes ind på salg af:
Kuyt (80 millioner) Voronin (30 millioner) Crouch (100 millioner) Alonso (150 millioner) Pennant (60 millioner) Riise (40 millioner) Finnan (40 millioner)
De resterende 100 til 150 millioner må komme fra ejerne, som ifølge nogle avisartikler har sikret et beløb i omegnen af 40 millioner pund til spillerforstærkninger, da de refinancierede.
Nemeth fra reserve/ungdomsholdet må tjene som fjerdeangriber.
Mvh.
Texnymann
|
|
 |
|
 |
El Nino9
|
: fredag, 28. mar, 2008 17:56 |
|
|
det er virkelig useriøst at forbinde johan elmander med liverpool fc, og det er pinligt.
|
|
 |
|
 |
Balthazar
|
: fredag, 28. mar, 2008 18:02 |
|
Tilmeldt: mandag, 26. nov, 2007 18:37 Indlæg: 1019 Geografisk sted: København
Alder: 36
|
El Nino9 skrev: det er virkelig useriøst at forbinde johan elmander med liverpool fc, og det er pinligt. Jeg kunne ikke være mere enig!!
_________________ “The first lesson of economics is scarcity: There is never enough of anything to satisfy all those who want it. The first lesson of politics is to disregard the first lesson of economics.” - T. Sowell
|
|
 |
|
 |
texy
|
: fredag, 28. mar, 2008 18:15 |
|
Tilmeldt: onsdag, 27. jun, 2007 13:49 Indlæg: 8443 Geografisk sted: København
Alder: 43
|
El Nino9 skrev: det er virkelig useriøst at forbinde johan elmander med liverpool fc, og det er pinligt. Ja, en spiller som både Barcelona, Real Madrid og senest Juventus har været interesseret i er dybt useriøst at overveje i Liverpool. Hans præstationer på et ikke særligt prangende Toullouse-hold har været fremragende. Han er energisk, stærk, hurtig og kan score mål. Han ville passe perfekt på den plads Gerrard spiller i øjeblikket. Så kunne vi få Stevie lidt længere tilbage på banen, hvor vi kan drage bedre nytte af hans gode pasninger. Læg nu eventuelle danske klubforhold på hylden. Mvh. Texnymann
|
|
 |
|
 |
Styf
|
: fredag, 28. mar, 2008 18:49 |
|
Tilmeldt: torsdag, 31. maj, 2007 14:33 Indlæg: 4892
Alder: 26
|
texnymann skrev: El Nino9 skrev: det er virkelig useriøst at forbinde johan elmander med liverpool fc, og det er pinligt. Ja, en spiller som både Barcelona, Real Madrid og senest Juventus har været interesseret i er dybt useriøst at overveje i Liverpool. Hans præstationer på et ikke særligt prangende Toullouse-hold har været fremragende. Han er energisk, stærk, hurtig og kan score mål. Han ville passe perfekt på den plads Gerrard spiller i øjeblikket. Så kunne vi få Stevie lidt længere tilbage på banen, hvor vi kan drage bedre nytte af hans gode pasninger. Læg nu eventuelle danske klubforhold på hylden. Mvh. Texnymann Texnyman skev egentlig hvad jeg vil skrive men udover de mange andre storklubbers interesse er det jo fakta at vi tidligere har fulgt ham så det kan da godt være at vi stadig gør det. Jeg har ham dog kun sidste sidstevalg under "Billige angribere" men ville i mine øjne være en ganske god spiller at få til Liverpool hvis vi ikke har så mange penge at købe ind. Elmander er som jeg ser det bygget til at spille i Premier League.
_________________ BOUNCEBACKABILITY - You can't buy atmosphere
|
|
 |
|
 |
AJ
|
: fredag, 28. mar, 2008 19:02 |
|
Tilmeldt: torsdag, 31. maj, 2007 16:01 Indlæg: 11119 Geografisk sted: København SV
Alder: 27
|
Altså en venstrebenet kant er et must imo. Kewells kontrakt udløber og dermed har vi ingen der opfylder ovenstående, udover Riise og Aurelio.
Jeg ser gerne vi spiller 4-4-2 med Crouch og Torres på toppen. Med Kuyt og Babel, der sagtens kan være angriber, er det ikke tvingende nødvendigt med forstærkning dér.
Vi har både Pennant og Benayoun som backups til højrekanten, som jeg gerne ser, at Gerrard genovertager. Det gør plads til Alonso og Mascherano centralt.
Spiller vi med vores nuværende opstilling, er det dog langt mere kompliceret.
Vores backs er for det første måske ikke helt dygtige nok rent offensivt. Vores kanter er ikke gode nok, måske med undtagelse af Babel. Og hvad med spørgsmålet om Gerrard som hængende angriber? Skal vi investere i en rigtig 10'er?
For mig at se, ville det kræve færre forstærkninger, hvis vi spillede 4-4-2. Så en Kewell type er mit største transferønske. Det er dog meget meget vanskeligt at finde en sådan.
Senest rettet af AJ fredag, 28. mar, 2008 19:14, rettet i alt 1 gang.
|
|
 |
|
 |
Styf
|
: fredag, 28. mar, 2008 19:05 |
|
Tilmeldt: torsdag, 31. maj, 2007 14:33 Indlæg: 4892
Alder: 26
|
AJ skrev: Så en Kewell type er mit største transferønske. Det er dog meget meget vanskeligt at finde en sådan. Netop derfor er det ekstra ærgeligt at de mange skader har ødelagt denne fantastiske spiller for ellers var løsningen sgu så enkel at vi bare kunne beholde Kewell men han bliver tilsyneladende aldrig til en hel fodboldspiller igen. 
_________________ BOUNCEBACKABILITY - You can't buy atmosphere
|
|
 |
|
 |
El Nino9
|
: fredag, 28. mar, 2008 19:26 |
|
|
lad nu væ:) elmander er da ualmindelig ring, han har da ingenting at gøre i liverpool, hvor ligger toulouse eller hva det nu hedder? han kan absolut ingenting. hva viste han imod liverpool absolut ingenting! han er en middelmodig spiller der hører til i superligaen eller bunden af den franske liga. hvor fra har du hørt at barca, real og juve er interesseret for hvis de er det, jamen så lad da endelig dem få ham. så kan de sende eto, henry, bojan, nistelrooy, trezeguet og hva de nu ellers hedder til anfield:)
|
|
 |
|
 |
El Nino9
|
: fredag, 28. mar, 2008 19:28 |
|
|
og hvorfor flytte gerrad længere tilbage han braver jo kasser ind på samlebånd. og højremidt det er han altså bare ikke. han KAN bruges der.
|
|
 |
|
 |
texy
|
: fredag, 28. mar, 2008 19:45 |
|
Tilmeldt: onsdag, 27. jun, 2007 13:49 Indlæg: 8443 Geografisk sted: København
Alder: 43
|
El Nino9 skrev: og hvorfor flytte gerrad længere tilbage han braver jo kasser ind på samlebånd. og højremidt det er han altså bare ikke. han KAN bruges der. Jeg synes, at kampen mod United tydeligt demonstrerede manglerne i det nuværende system. Ja, Gerrard scorer mange mål nu, men han scorede også mål, da vi kun spillede med to centrale midtbaner, og han scorede også, da han spillede på kanten. Hvis Gerrard rykkes ned ved siden af Mascherano betyder det jo ikke, at han ikke længere må deltage i spillet frem ad banen. Med Elmander eller en anden foran får vi blot flere offensive trusler og det er egentlig dét, som jeg eftersøger. I øjeblikket er stort set kun Gerrard og Torres farlige. Det er for lidt, hvis vi skal spille med om titlen. Angående interessen i Elmander, så må du selv søge på diverse sportshjemmesider, men den er altså god nok. Juventus-nyheden er ikke mere end et par dage eller 5 gammel. Du har ret i at Toullouse er et middelmådigt hold, som ligger i bunden i Frankrig i år. Så meget desto mere imponerende at Elmander var med til at sikre dem en tredjeplads sidste år. Elmander gjorde ikke meget væsen af sig mod Liverpool, men vi startede også sæsonen usandsynligt stærkt. Jeg mindes desværre tydeligt en kamp i Parken, hvor han for Sverige drev gæk med det danske forsvar, som nu tæller en Liverpool-forsvarer (og vist nok god ven af Elmander). Jeg har det fint med, at du ikke synes, at han er god nok til Liverpool. Men at du decideret stempler mig som useriøs, når selv Benitez har nævnt ham som en mulighed, synes jeg ikke er helt rimeligt. Som en lille note kan jeg nævne, at en af årsagerne til at han ikke røg til en større klub sidste sommer, var Toullouse's vanvittige prisskilt på 200 millioner kroner! Mvh. Texnymann
|
|
 |
|
 |
Hekkem
|
: fredag, 28. mar, 2008 19:47 |
|
Tilmeldt: onsdag, 30. maj, 2007 19:22 Indlæg: 10178
Alder: 45
|
Elmander er jo mere irriterende at se på end Drogba. Så lad os holde os væk fra ham
_________________ Stupidity now - Insanaty later If people are trying to bring you down it only means that you are above them
|
|
 |
|
 |
nrg
|
: fredag, 28. mar, 2008 19:49 |
|
Tilmeldt: torsdag, 31. maj, 2007 13:50 Indlæg: 4504 Geografisk sted: Egå
Alder: 51
|
Hekkem skrev: Elmander er jo mere irriterende at se på end Drogba. Så lad os holde os væk fra ham OG dårligere..
_________________ I medgangstider, lever man i nuet og nyder tilværelsen. I modgangstider, tænker man proces og vejen mod noget større.
|
|
 |
|
 |
|
Brugere der læser dette forum: Ingen og 2 gæster |
|
|
|
Du kan ikke skrive nye emner Du kan ikke besvare emner Du kan ikke redigere dine indlæg Du kan ikke slette dine indlæg Du kan ikke vedhæfte filer
|
|
 |