
Indgangsbøn:
Nr. 12 i PL tabellen tager hjemme imod nr 13, og værterne har 50% flere point end gæsterne! Det var nok ikke lige det ret mange havde regnet med inden PL gik igang. Men Ipswich har overrasket positivt, og LFC har skuffet. Ipswich ligger ca 100 km øst-nordøst for London, og det er en ca. 400 km lang biltur fra Liverpool. Hurtigste togrejse går over London, men der koster en enkeltbillet omkring £ 200,- og tager ca. 4½ time. Man kan også tage bumletog med flere skift undervejs, og så koster enkeltbilletter ca. £ 70, og rejsen tager 6½ time. Så det er nok en kamp hvor mange kopites sælger billetten gennem billethajer, så der vil være mange nordmænd og skandinaver og kinesere i Liverpool afsnittet. Det sætter desværre sine spor i væsentligt færre decibel fra The Travelling Kop. Jeg har selv oplevet en udebanetur til Watford i London, hvor vi fire danskere stod i en gruppe med 8 nordmænd, og så en røvsyg kamp, hvor eneste lyspunkt var da Emre Can saksesparkede en 1-0 sejr hjem. Ipswich kaldes også The Tractor Boys. Det startede omkring år 2000, hvor modstander-fans brugte det nedsættende om Ipswich, da Suffolk, hvor Ipswich ligger, er udpræget landsbrugsområde. Men ipswich fans har taget øgenavnet til sig, og har med deres omfavnelse taget brodden ud af hånen i øgenavnet. Ipswich lagde fra land i PL med en 2-1 sejr over sidste sæsons positive overraskelse i PL, Sunderland, men tabte så 5-2 til Man FU da dommer og VAR fandt huller i fodboldloven, så Harry Maguire fik lov at tæmme en bold med armene, og så score via en hjælpende hæl fra en Tractor Boy. Ipswich førte ellers 1-0 på Old Toilet.
Statistik indbyrdes møder i PL:

Bemærk, at Ipswich aldrig har vundet over LFC i Ipswich i PL tiden.
Sidste 5 indbyrdes møder i PL:

Sidste møde var mens spillet under Arne Slot stadig bar præg af Jürgen Klopp, altså i Mesterskabssæsonen. Det var også indtil nu sidste gang jeg var på Anfield. Vi mødte en del Ipswich fans, som alle var skide hyggelige, der i blandt et ældre ægtepar som sagde: "Arrhh, vi glæder os til næste sæson i Championship, så vi kan få nogen gode kampe på hjemmebane" De vidste godt, at de var overmatchede i sæsonen 2024/25.
Ipswich i transfermarkedet:
Ipswich har været hyperaktive i transfermarkedet, så de har nok ikke haft en sportschef, der allerede er startet på nyt job sideløbende i en anden klub..... På Transfermarkt tæller jeg mig til, at de har købt ialt 28 spillere. Der er selvfølgelig nogen unge udviklingsspillere iblandt, men alligevel: 28. Her er de mest markante indkøb og salg:

Det er billige spillere, og absolut ikke verdensklasse, men det jeg så af dem mod Man FU, virker de meget godt som et hold, indtil dommer og VAR fik kampen tippet over til MFU's fordel. Arhh Bruno Fernandes spillede sgu også meget godt, må jeg desværre indrømme. Men en netspend på ca 200 mill Euro, er da alligevel en pæn slat penge.
Liverpool
I desparation over lørdagens magre udbytte mod Forest, sad jeg og legede med en lineup builder, ud fra tanken:
Vi har ingen backs der dur, så hvad med et 3-mands forsvar med:
Jacquet - VVD - Araujo?
Så kunne der blive plads til en 4 mands midtbanediamant med:
Gravenberch
Szoboszlai Mac Allister
Wirtz
For lets face it: Vi har et par klare udfordringer:
Frimpong dur ikke som HB og Gravenberch / Szoboszlai dur ikke som dobbelt-pivot på den defensive midtbane.
Det kunne ovenstående opstilling løse op for, men så nærlæste jeg lidt mere om Iraola, og han har aldrig stillet op med et 3-mands forsvar, og han skal selvfølgelig også gives mere end 2 kampe til at få sine systemer spillet ind, så maskinen virker, og HOLDET bliver den største stjerne.
Så hvad gør vi så? På Højre back kan jeg se to mulige løsninger:
1: som efter Frimpongs udskiftning i lørdags skal Szoboszlai være HB. Det er bare spild af en god fodboldspiller men han har godt nok ikke set skarp ud i de 2 første runder oppe på midtbanen.
2: Araujo på HB. Han har teknik og placeringsevne og overblik, men risikerer han ikke at blive overløbet, og spurtet fra?
Men så er han jo på den anden side ikke værre end Kerkez på VB.......
Oppe foran skal der også findes nogen løsninger. Skal Barcola starte på banen fredag aften? ...og er han i kampform? Så vidt jeg har kunnet læse mig til, har han ikke været i kamp for PSG endnu i denne sæson, ja han har slet ikke været en del af truppen i PSG's sidste 3 kampe. Så mit bud er at vi tidligst får Barcola at se efter 60 minutter.
Så mit bud er, at Iraola går med noget i denne her retning:

Jeg satser STÆRKT på, at vi ligger over Ipswich i tabellen, når vi går i seng fredag aften.........
GOD KAMP - YNWA