
Så går det løs på Anfield i det nye Adidas-dress, og så spiller vi hele 2 kampe her i den sidste ombæring af uofficielle kampe eller træningskampe, og så får vi hele 2 kampe mandag aften. Det er samme koncept som op til sæsonstart sidste år, hvor LFC spillede 2 kampe samme dag/aften mod hhv Sevilla og Las Palmas, dog med den store forskel, at sidste år var det sene opgør på dagen (mod Las Palmas) på et tomt Anfield, hvorimod denne gang gælder billetter til begge kampe, og alle er solgt iflg. LFC hjemmeside, så lad os håbe Wirtz, Kerkes, Iketike, Marmadashvilli og Frimpong får en dosis rigtig Anfield-rygvind, så de kan vænne sig til hvordan det er at spille med The Kop i ryggen.
Sidste år blev første kamp spillet med det der var tættest på optimal start-11'er, så måske bliver det lige sådan denne gang.
This is Anfield har gættet på 2 opstillinger, hvor den ene sigter mod optimal opstilling, og den anden er for at give spilrytme til den brede del af truppen:
1. holdet gætter TIA på ser sådan her ud, idet de regner med at Alisson ikke når at blive aklimatiseret til kampen, hvis han da ellers er nået hjem fra personlige anliggender i Brasilien:

2. geled gætter TIA på kan se sådan her ud:

Uanset hvilket af de to hold, som han kommer til at spille på, så glæder jeg mig til at se Ngumoha rulle sig ud igen med proptrækkerdriblinger og antrit i verdensklasse