
Indgangsbøn:
De kommer som perler på en snor for tiden, og når jeg synes det er hårdt med ny kamptråd hver tredje-fjerde dag, hvordan har spillerne det så ikke? ....men det er jo netop der Arne Slot og Liverpool gerne vil være. Jeg vil overlade ordet til "Doctor Who" og Chelsea fan Rory Jennings, som har en 12 minutter lang lovprisning af Arne Slot og LIverpool, hvor han bl.a. kommer med et statement ang AM kampen: "Det var aftener som denne, der gjorde at Isak ville til Liverpool. i stedet for at være i Newcastle som taber deres første CL kamp mod Barcelona".
Så alt er godt, og kampen om pladserne har vel ikke været hårdere siden..... tjah det er sgu svært at sige hvornår. Okay, en verdensklasse 6'er/8'er mere på midtbanen ville pynte, og så lige en ditto i midterforsvaret. ...men vi har jo stadig intet set til Leoni, og hvad han gemmer i værktøjskassen. Nu er det så de Bitre blå smølfer som venter lørdag middag på Anfield. David Moyes ser ud til at have fået rimeligt styr på dem, og Jack Grealish har fået gang i karrieren igen, og spiller godt. Men som jeg læste et sted: "Det er bedre at møde Everton når de ikke har ryggen mod muren og kniven for struben, for så er de overtændte" Ja tak: Det så vi bl.a. med Tarkowskis horror-"tackling" på Mac Allister sidst, hvor det manglende røde kort kun kan forklares med een ting: Paul Tierney i VAR-rummet, så dommeren blev ikke kaldt til monitoren på sidelinjen

Så skulle de flesthttps://i.postimg.cc/zBxwrVsv/image.pnge vist være i "kampmode" efter at ha' set den sviner, som gjorde, at PGMOL endnu en gang måtte ud og undskylde en kæmpe fejlkendelse overfor LFC. Det er faktisk skader til LFC nøglespillere som jeg frygter mest i denne kamp.
Jeg håber, at det hurtige spil og en inspireret Mo Salah, som vi så onsdag, er klar igen, for det tempo vil Toffees ikke kunne følge med i.
Statistik for sæsonen indtil nu i PL:

Everron kommer i hvertfald noget mere frem ad banen i denne sæson, end de gjorde sidste sæson. De scorer bare lidt sjældnere end LFC.
Statistik alle indbyrdes kampe i PL og de 5 sidste møder:

Der er ingen tvivl om, hvem der er storebror i byen! De 5 sidste kampe viser også overhånd til LFC, bortset fra da et udbrændt Klopp mandskab i hans sidste sæson uinspireret tabte, da alle Quadruple drømmene var bristet.
Formbaometer PL:

Vi SKAL vinde den kamp lørdag!
Liverpool:
Hvordan stiller Slot så op? Tjah, der vil jeg lige høre hans pressekonference først, og regne med jeg kommer med mit bud her fredag eftermiddag, inden jeg flyver til Polen for at fejre papsønnens 30 års fødselsdag her i weekenden.
....to be continued.....
